A Magyar nyelv, mint Ősnyelv

A Magyar nyelv, mint Ősnyelv

SORozatok, RÉSZegek és SZERtartások

SZER-RÉSZ-SZOR-SZÖR-SZŐR-SZŰR-SZÚR-SZÁR-SZ@R

2015. december 15. - Vértes Olivér

Mi köze a SORozatoknak a SZERtartásokhoz, azon túl, hogy manapság a Tévéistent imádják a hívek ?

SORozat=SERies:

SZERtartás=CERemony:

Mindkét szavunk a KÖRből származik. A SORozat (SERies) RÉSZei egymást követik. Ha vége az évadnak, akkor szomorúak leszünk, de izgatottan várjuk a következő részeket, az újabb KÖRt.

A SZERtartás (CERemony) úgy kapcsolódik a KÖRhöz, ahogy a RÉSZtvevők szabályos elhelyezkedése a középpont, a lobogó tűz körül is ilyen alakzatot mutat.

Aztán fura, kezdetben KÖR alaprajzú épületeket emeltek az oltár fölé - ezt őrzik a német KIRche és az angol ChURch és CERemony szavak, melyek természetesen a magyar KÖR szóból származnak, úgy, mint a latin CIRcus, a francia COeuR, az angol CROss, a német CURbel, az olasz CURve, és még hosszan SORolhatnám, de ezt majd máskor taglaljuk.

A SZERtartás pedig úgy kapcsolódik a SORozat szóhoz, hogy szabályos időközönként az emberek újra és újra megismétlik a rituálékat: ünnepelnek, emlékeznek, házasodnak, keresztelnek, temetnek - szépen SORban. Aztán kezdődik elölről: mindnyájan a legnagyobb ünnep, az élet körforgásában veszünk részt - de sajnos a magát modernnek nevező ember sokSZOR nem érti ennek a csodának a lényegét, mert minden kapcsolata megszakadt a természettel és az ősök szellemével.

Nem csak egy SZERtartásnak vannak RÉSZtvevői, azaz SZEReplői, hanem mondjuk egy művészi produkciónak is. A RÉSZtvevők alakítása adja a KERek egészet, az előadást, a filmet, a koncertet, stb. Ők az alkotás RÉSZei és RÉSZesei is egyben.

SZERepel=PERform:

vagy: SZERepel=have a PARt:

Amíg csak gondolat szintjén van meg, hogy mit SZERetne létrehozni, akkor egy TERv alapján el kell kezdenie a SZERvezőnek a SZERvezést=ORganize:

A SZERvezés végeredménye lehet egy SZERv vagy SZERvezet=ORganization is:

Bizonyos vélemények szerint a TERemtő SZERvezésében a legjobban sikerült mű az emberi SZERvezet, amely szintén különböző RÉSZekből, azaz SZERvekből áll össze:

De mit ér a test lélek nélkül ? SZERencsére érzelmekkel is megáldotta az élőlényeket a TERemtő. Ha két egyed (RÉSZ) erős vonzalmat érez egymás iránt, akkor a SZERelemben vagy SZERetetben gyönyörködhetünk:

Nem csak a SZERetetben, hanem a fájdalomban is osztozunk, ha együtt érzünk valakivel.

RÉSZvét:

A világon minden dolog, élő és élettelen, a tér és az idő, a gondolat és a tett, a múlt és a jövő - tehát minden RÉSZekből áll össze és így alkotja a mindenséget, a KEREK EGÉSZet. RÉSZ és EGÉSZ SZERvesen összefügg a TERemtéstől az elmúlásig, hogy aztán újra keletkezzen valami új formában.

Mi a legkisebb RÉSZ ? Ki tudja ?

RÉSZecske:

Ezek már egy kicsit nagyobb darabok:

RESZelék:

A RESZeléshez szükséges egy RESZelő=RASp is:

Érdekesség, hogy erre a SZERszámra az angolon kívül mi is használjuk a RÁSP(oly) kifejezést.

Remélem, hogy ennyi képnézegetés elég volt ahhoz, hogy már ne dőljön be mindenki a "tudományos" félrevezetők ostobaságainak, mondjuk hogy a reszelő szavunkat a latinból, a reszel szót a szlávból, a részecskét a törökből vettük át, a szerszám pedig ismeretlen eredetű.

SZERszám, amivel összeSZEReljük a RÉSZeket:

 

Van, amely RÉSZeket nem lehet összerakni, csak szétszedni.

alkatRÉSZ:

a ló RÉSZei:

a fa RÉSZei:

a KÖR RÉSZei:

Ha nagyon SŰRűn helyezkednek el a RÉSZek, akkor ilyen a látvány:

SŰRű köd:

SŰRű erdő:

SŰRű leves:

Ha meg SZERetnénk SZŰRni a RÉSZeket, akkor kell egy SZŰRő:

Ha megsokSZORozzuk a RÉSZeket, akkor lesz egy SORunk:

Ha megSZORozzuk a RÉSZeket egymással, lesz egy SZORzótáblánk:

képkockák SORozata:

gyöngySOR:

SORtűz:

SZIRom:

Ha valaki kitartóan, állhatatosan, sokSZOR megcsinálja, amit kell, arra azt mondjuk, hogy

SZORgalmas:

Most már azt is tudjuk, hogy a bundára mért mondjuk, hogy

SZŐRzet:

Folytatjuk ...

A bejegyzés trackback címe:

https://magyarnyelvazosnyelv.blog.hu/api/trackback/id/tr68167862

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása